ABD Enflasyon Tartışmaları FED’de Baskı Yaratıyor

Uzun süredir sabit enflasyona alışan ABD’de, Covid-19 tedbirleri sonrası oluşan para bolluğu ve bozulan ekonomik dengeler yüzünden fırlayan enflasyon, FED karar alıcılarını yeni gerçekliğe uyum sağlamada gafil avladı. ABD basınında FED’i enflasyonla mücadelede etkisiz kalmakla suçlayan ve daha şahin faiz artırım hamleleri gelmesi gerektiğini söyleyen sesler yükseliyor.

1981’den bu yana en yüksek yıllık enflasyonu tecrübe eden ABD’de Federal Merkez Bankası (FED) yükselen fiyatların geçici olduğu ve 2022 ortasında kendiliğinden düşeceğine inanıyordu. Sonbaharda birçok uzman ve iş insanı faiz artırımı beklerken, 2022 Mart ayına dek faiz artırımına gidilmedi ve çok uzun vadeye yayılmış, küçük faiz artırımları yapılacağı sinyali verildi. Enflasyonun hala düşmemiş olması, FED’in bu politikasının yanlış olduğunu düşündürüyor.

Öte yandan birçok yaptırımla boğuşan ve petrol/gaz ihracına dayalı ekonomisi sebebiyle kırılgan olan Rusya’da uzun süredir Merkez Bankası başkanlığı yapan ve Putin tarafından bir dönem daha görevlendirilen Tatar asıllı Elvira Nabiullina, bazı Amerikalı ekonomistler tarafından örnek gösteriliyor. Nabiullina yaptırımlar nedeniyle tetiklenen devalüasyon ve enflasyonu şahin faiz artırımlarıyla desteklemeye çalışmış, Rus ekonomisini kurtaramasa da büyük bir kriz olmasını engellemişti.

Birçok finans yayınında bu görüşler dillendirilirken enflasyon baskını iyiden iyiye hisseden FED’in 2022 başındaki tutumundan vazgeçip daha şahin faiz artırımları uygulaması artık ihtimal dahilinde. Bu durumda Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin ekonomisi etkilenecek.

Bir Cevap Yazın