Azerbaycan Gazı AB’nin Kurtarıcısı Olacak

Bir süredir Batı ve İsrail ile yakınlaşmakta olan Azerbaycan’ın stratejik hamleleri, dost ve kardeş ülkenin kaderini değiştirdi. Enerji alanında alternatif olarak konumlanmakla başlayıp, stratejik iş birliği anlaşmalarıyla devam eden bu yakınlaşmanın etkisine dair en önemli işaret, NATO bünyesinde kendisine hakaret eden Ermeni subayı öldürdüğü için Macaristan’da tutuklu bulunan Ramil Seferov’un Azerbaycan’a iadesi sürecinde yürütülen diplomaside verilmişti. Rusya’nın nüfuz alanını dengeleyecek ortaklıklar kuran Azerbaycan, bu çabasının en önemli meyvesini de Karabağ’da aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla çöken Rus propaganda networku ve AB bünyesinde güvenlikçi yaklaşımın yeniden trend olması, Azerbaycan için tarihi bir fırsat yarattı. Bilindiği üzere Rusya’nın AB üzerindeki en büyük kozu, en büyük enerji sağlayıcısı olmasıydı. 2021 sonundan itibaren artan tansiyon ve 2022 başında gerçekleşen saldırı sebebiyle 2022’nin ilk çeyreğinde Azerbaycan’ın AB ülkelerine doğalgaz ihracatı %15 arttı.

Vaktiyle Rusya’nın projeleri lehine rafa kaldırılan boru hattı projeleri, bu bakımdan Türkiye ve Azerbaycan için hayati rol oynayacaktır. Azerbaycan ve hatta Türkmenistan enerji kaynaklarının AB’ye taşınması, bölge ülkeleri üzerindeki Rus nüfuzunu kıracağı gibi, Türkiye’nin de elini güçlendirecektir. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik yalnız kültürel bir değer değil, aynı zamanda stratejik bir güç ve AB’nin enerji bağımlılığını azaltmada Kafkasya’nın talihini değiştirecek bir rol oynayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın