DEVA Seçime Tek Başına Girecek: Abdullah Gül Israrı

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, bir açıklamayla DEVA Partisi’nin seçimlere tek başına katılacağını duyurdu. “Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır.” açıklaması yapan Babacan, bu kararıyla 6’lı Masa olarak adlandırılan yapının yalnız “parlamenter sisteme dönüş” mutabakatından ibaret olduğunu ve seçim ittifakına dönüşmeyeceğini de göstermiş oldu.

Gültekin Uysal’ın bir süre önceki “Sabık AK Partililerle olmaz” mealindeki çıkışı, siyaset kulislerinde Akşener’in ittifakı bozmak istediği yahut DEVA ve Gelecek Partileri ile yakınlaşmadan rahatsız olduğu ve bunu Gültekin Uysal’ın açıklaması üzerinden gündeme getirmek istediği şeklinde yorumlanmıştı. Bu yorumların karşılık bulması üzerine Meral Akşener “Gültekin Uysal ciddi bir insandır, böyle bir iddiayı zûl sayarım” minvalinde bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Babacan’ın açıklamasındaki “Kin ve intikam zehriyle alınan kararların adaletsizlikten başka hiçbir şey getirmediğini tarih boyunca deneyimledik, deneyimliyoruz. Türkiye’yi ‘rövanşların ülkesi’ yapmayacağız” ifadesi, bu bağlamda Uysal’a ve temsil ettiği siyasi plana bir tepki olarak yorumlandı. 

Babacan’ın bundan sonra nasıl hareket edeceği sorusunun cevabı, yaklaşan seçimlerin kaderinde doğrudan etkili olacak. Uzunca bir süredir muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olarak ismi geçen ancak muhalif bileşenler tarafından veto edildiği için aday olamayan Abdullah Gül ismi yeniden öne çıkacak gibi görünüyor. MASA Başkanı Atılgan Bayar’ın “Millet İttifakı’nın Safraları” olarak adlandırdığı iki partiden biri olan DEVA’nın Millet İttifakı’na dahil olmayacağını net olarak belirtmesi, Abdullah Gül’ün adaylığının ittifak içinde veto yediğini gösteriyor. Millet İttifakı’na yakın medya organlarının “Kılıçdaroğlu üstü kapalı olarak aday olduğunu ilan etti” benzeri haberleri de, Millet İttifakı’nın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı üzerinde anlaşma sağladığına işaret ediyor. DEVA’nın bu tavrı ortaya koymasının sebebi görünürde başka olsa da, arka planda Gül’ün adaylığına dair ısrar olabilir.

Öte yandan, Babacan “A planımız ortak adayla girmek” diyerek DEVA Partisi için bir açık kapı bıraktı. Açıklamanın ardından gazetecilere konuşan parti yetkilileri de ittifak listelerine girilmese de ittifak bünyesinde bulunulabileceği imaları taşıyan açıklamalar yaptı. DEVA’nın arzu ettiği adayın ittifak tarafından kabul görmesi halinde zayıf bağlarla da olsa ittifak içinde kalabileceği düşünülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın