“HÜDA-PAR Evriliyor, Bu Oldukça Kıymetli”

Ayhan Bilgen, HÜDA-PAR’ın evrilme sürecinde olduğunu ve bunun yadsınmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Sesi Altınçağ Partisi Genel Başkanı Bilgen tüm ittifaklara açık olduklarını, hiçbir demokratik siyaset zeminini geri çevirmeyeceklerini söyledi.

Sorularımızı yanıtlayan Bilgen, haftasonu gerçekleştirecekleri MYK toplantısının ardından parti olarak ittifaklarla ilgili görüş ve kararlarını paylaşacaklarını aktardı. Cumhur İttifakı dâhil herhangi bir ittifaktan görüşme talebinin kendilerine ulaşmadığını söyleyen Bilgen, siyaset yapma alanının genişliği doğrultusunda gelen teklifleri olumlu karşılayacaklarını da sözlerine ekledi. 

“HÜDA-PAR Evriliyor HDP de Bunu Yapmalı”

HÜDA – PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılmasının ardından yükselen Hizbullah tartışmalarına da değinen Ayhan Bilgen, HÜDA-PAR’ın herhangi bir siyasi parti gibi evrildiğini, bir dönüşüm içinde olduğunu, bunun son derece kıymetli görülmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca HÜDA-PAR’ın 90’ların şiddet ortamından kaynaklı, üstüne yapışan şiddet kimliğinden ve şiddet söyleminden arınması için atacağı her adımın önemli olduğunu, benzer sürecin HDP’nin de yaşaması gerektiğini belirtti. Her iki partinin de demokratik siyasetin dışına itilmemesinin elzem olduğunu belirten Bilgen, dünyanın hemen her yerinde artık silah ile siyasetin birbirinden ayrıştığını vurguladı.

“Belli Kriterler Çerçevesinde İttifaklara Olumluyuz”

Partisinin ittifaklarla görüşme sürecinde iki hususun kendileri için belirleyici olduğunu söyleyen Ayhan Bilgen, Kürt meselesinde demokratikleşme ve dış politikada çatışmasızlığı öncelediklerini söyledi. Bilgen, herhangi bir ittifakta yer alacaklarsa Kürt meselesinin parlamentoda, demokratik siyasette tartışılması ve Suriye başta olmak üzere savaş denkleminin dışına çıkılması düzleminde oluşturdukları taleplerinin üzerinde duracaklarını belirtti. Dış politikada kritik gelişmelerin yaşanacağını söyleyen Bilgen, Türkiye’nin çatışmadan uzak duracak bir denge politikası gütmesi gerektiğini belirterek ülke içinde demokratikleşmenin bu çatışmasızlık ilkesi çerçevesinde zemin bulabileceğini de sözlerine ekledi. 

Bir Cevap Yazın