Kaset Siyasetine Dönüş

Bir süre önce yaptığı çıkışla dikkatleri üzerine çeken ve İçişleri Bakanı Soylu başta olmak üzere siyaset ve medya camiasından birçok isimle tartışmalara giren Sedat Peker, Türk siyasetini oldukça sevimsiz hatırlanan bir döneme doğru çekmeye çalışıyor.

Sedat Peker sığındığı ülkenin engellemesi sebebiyle doğrudan paylaşım yapamasa da, ima yoluyla Peker yahut Peker ekibinden olduğunu belli eden bir hesap, Peker’i hedef alan bir gazetenin patronuna dair uygunsuz görüntüler paylaştı. Görüntülerin ses getirmesinden sonra Peker, ilgili gazeteciyi tehdit ederek 5 gün süre tanıdı, bu süre içinde özür dilemezse onun da kasetlerini çıkaracağını söyledi.

Aynı gün içerisinde CHP de bir ses kaydıyla sarsıldı. CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun eski eşi, Erdoğdu’nun yeni eşiyle ilgili bir ses kaydı yayımlayarak gündeme düştü. İki ayrı ses kaydı, Erdoğdu’nun aile içi meselelerinin tartışılmasına neden oldu. Eşi de CHP’de siyaset yapan Erdoğdu’nun istifayı düşündüğü söyleniyor.

Yakın zamanda yaşanan kaset&kayıt skandalları bunlarla da sınırlı değil. Zafer Partisi’nden istifa eden bir genel başkan yardımcısının, bir diğer genel başkan yardımcısı tarafından “senin de kasetlerini yaymazsam namerdim” tehdidi üzerine istifa ettiği basına yansımıştı. Akabinde birkaç köşe yazarı Zafer Partisi’nde makam odalarına kamera ve ses kayıt cihazları yerleştirildiğini iddia etmişti.

FETÖ’nün kaset kumpaslarıyla Türk siyasetinin şekillendiği dönem, hafızalardaki yerini koruyor. Bu dönemde birçok siyasi figür, özel yaşantısı sebebiyle siyaseti bırakmak ya da adaylıktan vazgeçmek zorunda kalmıştı. Yeniden kaset ve ses kayıtlarının dağıtılması ve bunun gündemi işgal etmesi, bu sorunlu döneme geri dönüldüğü hissini yaşatıyor.

Bir Cevap Yazın