Millet İttifakında Aday Tartışması Masayı Dağıtır mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ben adayım” çıkışıyla ortak adayını duyurma baskısını git gide artan bir şekilde hisseden Millet İttifakı, bu tartışma ekseninde çatlayabilir. Kamuoyuna yansımasa da arka planda süren tartışma, önümüzdeki günlerde ittifakın kamuoyu önünde sınanmasıyla sonuçlanacak gibi duruyor.

Partilerin resmi açıklamalarında böyle bir tartışmanın olduğuna dair açık işaretler yoksa da, yaşanan olayların kronolojisi düşünüldüğünde çatlağın her an büyüyebileceği görülüyor. Millet İttifakı’nın genişleme hamlesi olarak görülen 6’lı Masa’da, Deva Partisi’nin Abdullah Gül önerisi, Demokrat Parti başkanının “20 yıllık AKP yönetiminde sorumluluğu olmayan bir aday olacak” sözüyle engellenmiş ve büyük tartışmalar yaratmıştı. Akşener’le ikili ilişkilerinin iyi olduğu bilinen Uysal’ın bu açıklamayı Akşener’in isteği üzerine yaptığı konuşulmuş, bu söylentiler basında yer alınca Akşener Uysal’ın kendi iradesiyle açıklama yaptığını söylemek zorunda kalmıştı.

Yakın zamandaki bir diğer ilginç gelişme de Halil İbrahim Oral’ın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı bahsinde Aleviliğine temas eden beyanları oldu. Oral bu açıklama üzerine büyük tepki çekmiş ve Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek özür dileyip, yanlış anlaşıldığını söylemek zorunda kalmıştı. Dikkatlerden kaçsa da, Halil İbrahim Oral’ın İYİ Parti’de yakın zamanda görevden alınan Koray Aydın’la iyi ilişkileri olduğu Ankara kulislerinde bilinen bir gerçek. Oral’ın bu çıkışı, Akşener’in son tasarruflarından rahatsız olan Aydın cephesinin bir hamlesi olabilir. Her halükarda, Akşener’in manevra kabiliyetini daralttığı ve varsa yapacağı hamleleri ertelemek zorunda kaldığı bir gerçek.

Son olarak MASA Stratejiler’in bir kaynağının aktardığına göre, Akşener İl Başkanları toplantısında Mansur Yavaş’ı işaret etti. Daha önce Özdağ tarafından önerildiği için prematüre tartışmalara konu olan Yavaş’ın adaylığı, böylece yeniden gündeme gelmiş oldu. CHP’de Kılıçdaroğlu’nun adaylığına dair ciddi kampanya yapan bir ekip varken ve Kılıçdaroğlu üstü kapalı da olsa adaylığını açıklamak için çalışmalara başlamışken Akşener’in nasıl hamleler yapacağı merak konusu.

“Ben başbakan adayıyım” diyerek doğru bir hamleyle kendisini tartışmaların odağından çeken Akşener, perde arkasından “King-maker” rolünü üstlenmiş görünüyor. Kamuoyunda HDP seçmenini ikna etmek gibi sorunlar tartışılırken, ittifak içerisinde en büyük ikna sorunu, Akşener’i ikna etmek olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın