Millet İttifakının Safraları

Millet İttifakı içerisindeki Gelecek Partisi, Deva Partisi ve Demokrat Parti’nin cazibe merkezi olamamasının bir kaç sebebi var.

Gelecek Partisi ile başlayalım. Parti kurulduğu günden itibaren yeni bir iddia veya yeni bir politik açılım sunmadı. Tek iddiası, kuruluş yıllarındaki AK Parti kavrayışına dönmek olarak görünürlük kazandı.
Oysa toplum çoktan değişmiş, 2002’deki AK Parti kavrayış ve politikalarını çoktan aşmış durumda. Dolayısıyla Gelecek Partisi demode ve içeriksiz bir parti olarak marjda kalmaya mahkum oldu.

Öte yandan, Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun entelektüel bilinen imajına rağmen, Türkiye’ye yeni bir kavram, açılım, tez üretip sunamamış olması “içi boş” bir varlık algısını pekiştirdi.

Deva Partisi’ne gelince…

Deva Partisi’nin tezi de ‘Temiz AK Parti’ ve klasik liberal tezler olmaktan ileri gidemiyor. Bu güne kadar Deva Partisi’nin de heyecan yaratacak bir proje, fikir, tez ürettiği görülmedi. Ali Babacan’ın varsayılan uluslararası kredisini pazarlamaya çalışan bu parti, liderinin steril kimliği ile de toplumdan dişe dokunur bir karşılık bulamadı.

Demokrat Parti’nin sorunu ise demokrat olamamak.

Topluma hiç bir yeni demokratik talep sunmayan bu parti, artık tarihin derinliklerinde kalmış DP siyasetini yeniden ve yeniden teklif ediyor ve yalnızca DYP döneminde siyasete angaje olmuş yaşlılardan minimum bir karşılık bulabiliyor.

Sonuç olarak;

Tümünü toplasanız yüzde 4’ü zor bulan bu üç parti, CHP ve İYİ Parti enerjileri ile kendilerine bir alan açmaya çalışsalar da; CHP ve İYİ Parti imajlarını ‘AK Parti safrası’, ‘AK Parti eskisi’ ve ‘arkaik’ kavramlarına doğru çekiyorlar.

CHP ve İYİ Parti, belki bu üç partinin yüzde 4’üne aritmetik olarak ihtiyaç duyuyor olabilir. Ancak; Gelecek, Deva ve Demokrat Partiler’in denklemde olmadığı, ve yenilik tekliflerinin kendilerinden geldiği bir düzlemde oy maksimizasyonları üzerine bir hesap yapmamış görünüyorlar.

Sonuç olarak; ‘Temiz AK Parti’, ‘Liberal AK Parti’ ve ‘arkaik Demokrat Parti’ vaatlerinin güçlendirdiği yerin, önümüzdeki dönemde sahneye çıkacak Yenilikçi AK Parti’nin orijinal kimliği karşısında rekabet edemeyeceği çok açık.

AK Parti versiyonlarının Millet İttifakı içerisindeki işlevi AK Parti’yi güçlendirecektir.

Önümüzdeki siyasi kompozisyonda kendisini yenileyen AK Parti ve Cumhur İttifakı ve karşısında AK Parti’nin eski biçimi ve safralarını içeren ‘arkaik’ Millet İttifakı diyalektiği netleşecektir.

Atılgan Bayar
MASA Stratejiler ve Çözümler Başkanı

One thought on “Millet İttifakının Safraları

Bir Cevap Yazın